آتش نشانی

گلوب ولو چیست ؟

گلوب ولو چیست ؟
گلوب ولو چیست ؟

گلوب ولو چیست ؟

ولوها از جمله المان های کلیدی در سیستم های لوله کشی صنایع مختلف می باشند به همین دلیل مهندسان پایپینگ نگاه ویژ ای به طراحی مناسب ترین نوع ولو با توجه به کاربری مورد نظر خود دارند , ولو ها به منظور توقف , راه اندازی و تنظیم جریان در سیستم های پایپینگ مورد استفاده قرار میگیرند ؛ گلوب ولو یا شیر کروی از انواع شیر صنعتی بوده که نامشان را از بدنه کروی شکل خود گرفته اند این شیر صنعتی برای تنظیم جریان در خطوط لوله استفاده می شود . پرشین ایمن تامین کننده تجهیزات آتش نشانی با تولید و نصب  تجهیزات آب و فوم از جمله بلدر تانک ، دیلاج ولو ، مانیتور آتش نشانی ، فوم چمبر و فوم پورر در خدمت شماست . برای مشاوره و ثبت سفارش با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

  • معرفی گلوب ولو و مشخصات فنی آن
  • انواع گلوب ولوها
  • مزایا و معایب استفاده از گلوب ولوها
  • مهم ترین کاربرد گلوب ولوها
  • فرق گلوب ولو وگیت ولو

معرفی گلوب ولو و مشخصات فنی آن

گلوب ولو که با عنوان شیر کروی نیز شناخته می شوند از جمله شیرآلات صنعتی بوده که دارای استانداردهای BS 1873 , BS 1868 و ASME B16 .34 می باشد ؛  این ولو متشکل از یک دیسک متحرک و یک سیت رینگ ساکن داخل یک بدنه کروی می باشد در داخل بدنه یک پلاگ متحرک با عنوان دیسک قرار دارد که باز و بسته شدن شیر با چرخش آن انجام می شود ؛ در گلوب ولوها پلاگ به اسمتی متصل می شود که با چرخش هندویل عمل می کند استم به شکل عمودی بالا و پایین می رود ؛ به طور معمول گلو ولوهای اتوماتیک نسبت به مدل رزوه ای از استم های نرم تری استفاده می کنند باز و بسته شدن استم با اکچویتر انجام می شود .

انواع گلوب ولوها

انواع گلوب ولوهای از لحاظ پیکر بندی :

گلوب ولوهای Z شکل :

از پراستفاده ترین گلوب ولو نوع Z شکل این محصول است ؛ طراحی ویژه قسمت Z شکل در درون بدنه شیر بشقابی که نشیمنگاه را نیز در بر میگیرد به ان اجازه داده تا ساقه و دیسک حرکتی عمودی بر محور لوله داشته باشد که در مسیر جریان افت فشار زیادی ایجاد می کند , نشیمنگاه سوپاپ از طریق درپوش به راحتی قابل دسترس بوده که در قسمت بالای بدنه سوپاپ به دریچه بزرگی وصل شده و این شیر نسبت به دیگر شیرهای بشقابی نصب و نگهداری آسان تری دارد .

گلوب ولوهای Y شکل :

طراحی بدنه این مدل می تواند راهکاری برای مشکل افت فشار بالا در گلوب ولوهای Z شکل باشد ؛ در این مدل استم و دیسک نسبت به نشیمنگاه حدود 45 درجه زاویه دارد از ویژگی های این شیر می توان به ضریب جریان بالا و افت فشار کم نسبت به نوع Z شکل اشاره کرد از دیگر خصوصیات این شیر می توان به طول عمر بالا , عدم نیاز به نگهداری خاص اشاره کرد و آنها را از ولو های قابل اطمینان در خطوطی دانست که نیاز به باز بودن مداوم شیر دارند .

گلوب ولوهای 90 درجه ای :

این مدل در سیستم هایی که نیاز به تغییر جهت در خطر دارند مانند یک زانویی عمل کرده و بدون استفاده از بازویی و جوش لوله اضافی جهت گردش را 90 درجه می چرخاند این مورد هنگامی مورد استفاده قرار میگیرد که جریان سیال به شکل دوره ای یا پالسی از شیر عبور می کنند از ویژگی های این مدل مقاومت چایین در برابر عبور جریان و نیز حذف اتصالات اضافی در خط لوله می باشد .

ساخت دیلاج ولو 3 اینچ فولادی با نازل استنل و برنجی

انواع گلوب ولوها از لحاظ اتصال بدنه :

بونت رزوه ای :

این مدل طراحی ساده تری داشته و در شیرهای رزوه ای استفاده می شود .

بونت پیچ دار :

بونت پیچ دار در بین دیگر مدل ها طراحی محبوب تری را داراست و در بسیاری از شیرهای بشقابی قابل استفاده است ؛ ابن نوع به گسکت برای آببندی مفصل در بین بدنه و بونت نیاز دارد .

بونت جوشی :

زمانی که باز کردن شیر نیاز نباشد کاربرد محبویت دارد .

بونت :

بونت در جایی که فشار و دوا بالاست استفاده می شود در این نوع هرچه فشار در فضای خالی بالای بدنه بیشتر باشد فشار وارده به گسکت نیز بیشتر شده و عمل نشت بندی به درستی انجام می شود .

مزایا و معایب استفاده از گلوب ولوها

  • سرعت عملکرد بالایی دارند .
  • قطعات آنها در دسترس است .
  • تعمیر و نگهداری آسانی دارند .
  • برای قطع و وصل وکنترل جریان سیال قابل استفاده هستند .
  • در صورتی که دیسک به ساقه متصل نباشد امکان استفاده به عنوان شیر بازرسی را دارند .

گلوب ولوها بی عیب و ایراد نیستند ؛ این عنوان مثال نسبت به دیگر شیرها با همین کلاس فشاری سنگین تر هستند ؛ شیرهای بزرگ صداهای بلندتری ایجاد می کنند ؛ در فشارهای بالا در خطوط لوله ممکن است بخش های داخلی تریم را تخریب کنند و نیز مقاومت و اختلالات در مسیر جریان موجب افت فشار می شود .

مهم ترین کاربرد گلوب ولوها

از گلوب ولو ها در سیستم هایی استفاده شده که کنترل جریان در اولویت باشد و نیز استحکام و ایمنی نشتی از اهمیت بالایی برخوردار باشد از جمله کاربردهای این نوع ولو می توان به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی , صنعت آب و فاضلاب , صنایع غذایی و دارویی , صنایع شیمیایی , نیروگاه ها , خطوط بخار , دریچه و خروجی بویلرها , دریچه های توربین و تخلیه و دریچه های تخلیه بخار و… را نام برد .

فرق گلوب ولو و گیت ولو

عملکرد گیت ولو و گلوب ولوها با هم متفاوت است گلوب ولوها قادر به تغیر جهت جریان و سرعت جریان هستند اما گیت ولو ها نمی توانند جریان سیال را کنترل نمایند گلوب ولوها برای این ار بهتر هستند و بیشتر به عنوان شیرهای کنترل عمل می کنند .

تولید و نصب  مانیتور آتش نشانی در تهران

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.