آتش نشانی

انواع سیستم های اطفای حریق

سیستم آب و فوم
سیستم آب و فوم

انواع سیستم اطفای حریق

سیستم اطفای حریق از مال و جال انسان ها در برابر رخ دادهایی مانند آتشسوزی حفاظت می کند امروزه وجود هر یک از این سیستم در ساختمان ها , کارخانه ها ,  محل کار , ماشین و موارد اینچنینی امری ضروری محسوب می شود از انواع سیستم اطفای حریق می توان به گازهای بی اثر , سیستم CO2 , سیستم آب , سستم اطفای حریق اتومات پودری , سیستم اطفای حریق اتومات فوم و سیستم اطفای حریق اتومات پودر در آب اشاره نمود که هر کدام با توجه به درجه و میزان آتش سوزی مورد استفاده قرار میگیرند در ادامه بیشتر به این بحث می پردازیم . پرشین ایمن ارائه کننده خدمات تولید و نصب سیستم های اطفای حریق آب و فوم ، fm200 و co2 در خدمت شماست  :

  • اطفای حریق یعنی چه ؟
  • انواع سیستم اطفای حریق دستی
  • انواع سیستم اطفای حریق اتوماتیک

نصب و راه اندازی سیستم fm200

اطفای حریق یعنی چه ؟

اطفای حریق یعنی اقدامات لازم برای پیشگیری از گسترش حریق و خاموش کردن آن به منظور آسیب رسیدن کمتر به جان و مال افراد می باشد که به دو دسته سیستم اطفای حریق دستی و اتوماتیک دسته بندی می شود .

انواع سیستم اطفای حریق دستی

در سیستم اطفای حریق از نوع دستی نیاز به نیروی انسانی است که رابجترین آنها کپسول آتشنشانی است این نوع معمولا در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد انواع سیستم اطفای حریق دستی شامل موارد زیر می باشد

خاموش کننده های آبی

خاموش کننده های آبی مورد استفاده در آتشسوزی های کلاس A است و از آنها نمی توان در آتشسوزی های که از گاز و مایعات قابل اشتعال ایجاد می شوند استفاده گردد .

خاموش کننده های شیمیایی مرطوب

این نوع مورد استفاده در آشپزخانه ها و غذاخوری های تجاری است و برای اطفای آتشسوزی های کلاس F استفاده می شود . سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن C2 برای آتشسوزی های الکتریکی است و در مکان هایی که تجهیزات برقی و الکتریکی استفاده می شود . سیستم اطفای حریق co2 یکی از رایجترین سیستم های اطفای حریق میباشد  که با حذف اکسیژن به مهار آتش میپردازد

خاموش کننده های پودر خشک

این نوع مناسب اطفای حریق آتشسوزی های کلاس های A , B , C است و مختتص به آتشسوزی هایی است که از موادی مانند زغال سنگ , پارچه , کاغذ , چوب و یا آتشسوزی های که نشأت گرفته از بنزین , رنگ , گاز استیلن , گاز مایع می باشند .

خاموش کننده فومی

این نوع خاموش کننده با خنک کردن حرارت منجر به خاموشی آن می شود همچنین باید گفت که مختص به اطفای حریق کلاس B است همچنین از آن می توان برای خاموشی آتش سوزی های نشأت گرفته از پارچه , چوب , مقوا , کاغذ و مایعات قابل اشتعال استفاده نمود .

انواع سیستم اطفای حریق اتوماتیک

از انواع سیستم اطفای حریق می توان به اطفای حریق اتوماتیک اشاره نمود که در کارخانه جات , ساختمان های اداری و… کاربرد دارد این نوع پس از وقوع آتشسوزی به شکا اتوماتیک فعال شده و اقدام به خاموشی آن می کنند .

سیستم اطفای حریق مه آب

در این نوع سیستم از اسپری آب به صورت قطعات بسیار ریز استفاده می گردد در این نوع پس از خنک سازی شعله عملیات تبخیر صورت میگیرد . نام دیگر این سیتسم اطفای حریق واتر میست میباشد

سیستم اطفای حریق ورتکس

این نوع به شکل مخلوطی از مه آب و گاز نیتروژن عمل نموده که آب موجب خنک شدن و نیتروژن موجب کاهش اکسیژن می گردد .

سیستم اطفای حریق هالون

در این نوع از گازهای مختلف مانند FM200 , CO2, IG , Novec1230 استفاده می گردد .

سیستم اطفای حریق فوم

این گونه از سیستم اطفای حریق مخلوطی از فوم و آب می باشد و پس از خروج از نارل های لوله کشی بر روی مایعات در حال اشتعال قرار گرفته و موجب اطفای حریق می گردد .

سیستم اطفای حریق پودری ( آیسرول )

این نوع بر پایه پودر و گاز می باشد پس از شناسایی دود توسط سنسورها کپسول فعالیت خود را شروع نموده و به شکل ذرات ریز جامد آتش را مهار می کند .

سیستم اطفای حریق اسپرینکلر

این نوع به شکل لوله کشی در سقف یا و یا دیوار تعبیه می شود و در مکان هایی مانند انبارها ع هتل ها , پارکینگ ها و…هنگام آتشسوزی وارد عمل شده و آن را مهار می کند . هر ساله در دنیا بیش از 40 میلیون اسپرینکلر نصب میشود از این رو انتخاب برند مناسب ، رعایت استاندارد نصب و راه اندازی و سرویسهای دوره ای آن نیاز به دریافت خدمات از شرکتی معتبر است . پرشین ایمن با بیش از 15 سال سابقه کاری مفید و قابل استعلام با خدمات فروش و نصب و سرویس دوره ای سیستم اسپرینکلر  در خدمت شماست .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.